Blog

Mesleki Yeterlilik Sınavları Başlıyor!

Mesleki Yeterlilik Sınavları Başlıyor!

Pandemi nedeniyle 16 Mart tarihinde ara verilen mesleki yeterlilik belgesi sınavları yeniden başlıyor.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığının açıklaması ile meslek yeterlilik belgesi sınavları bugün itibariyle tekrar başlayacak.

 

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu meslek standartlarını belirleme, nitelikli ve belgeli iş gücünü tesis etme çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Selçuk, 16 Mart'ta ara verilen Mesleki Yeterlilik Sınavları'nın, bugün itibarıyla yeniden başladığını kaydetti. Nitelikli ve belgeli iş gücüne önem verdiklerini, bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) aracılığıyla 19 sektör ve 326 meslekte belgelendirmek yapmak üzere 217 kuruluşun yetkilendirildiğini belirten Selçuk, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımıza 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' vermeyi sürdürüyoruz" dedi.

 

SINAV ALANINDA, GÖREVLİ VE ADAYLAR HARİÇ KİMSE BULUNMAYACAK

 

Bakanlık, sınavların MYKnın hazırladığı rehber doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ile hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleştirileceğini belirtti.  Yapılacak sınavlara ilişkin, "Sınav alanında görevli ve adaylardan hariç kimse bulunmayacak. Sınav merkezi koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilecek. Buna ek olarak sınavlarımız kamera kaydı ile izlenecek ve tedbirlere uyulup uyulmadığı kontrol edilecek" dedi. 

 

Ayrıca bakanlık, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimde verimliliğin ve kayıtlı istihdamın sağlanması amacıyla yürürlüğe konulan 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' zorunluğu kapsamında, 226 meslek içinden bugüne kadar 143ünde zorunluluk fiili olarak uygulanmaya alındığını da kaydetti.

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınavına başvuru sürecini bir önceki yazılarımızda da aktarmıştık. Yeni dönem mesleki yeterlilik sınavlarına kayıt olmak için Mesleki Yeterlilik Kurumu MYK’nın resmi sayfasındaki adımları izleyebilirsiniz.

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınavına girecek tüm adaylara başarılar dileriz. Sınav boyunca maske sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyunuz.