Personel Belgelendirme Nedir?

Personel BelgelendirmePersonel Belgelendirme nedir sorusunun cevabını bu makalemizde öğrenecek ve personel belgelendirme ile ilgili olarak aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacak olan  işçilerin personel belgelendirme yapılması gerekmektedir. Bunun için Türkak  tarafından akredite edilmiş ve Myk tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş bir personel belgelendirme kuruluşu olan CERTÜRK ile hemen iletişime geçerek personel belgelendirme hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken  0216 494 16 98 nolu telefonu aramak olacaktır.

Personel Belgelendirme Başvuru Formu

Türkiye’de son yıllarda işçi ve iş sağlığı konusunda çeşitli değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişikliklerin başında mesleki eğitim ve bilgilendirme gelmektedir. Yaptığınız iş çok tehlikeli ya da tehlikeli ise bu kurumlarda çalışabilmeniz için bazı eğitim ve belgeler olması gerekmektedir. Bu hizmetin ise artık işçilere ve hayatlarına daha fazla önem verildiği anlamına gelmektedir. Bu sisteme ise personel belgelendirme denilmektedir. Bu belgeler personellerin nitelik olarak geliştirildiğini ve aynı zamanda iş kalitesinin de arttığını göstermektedir. Bu belgelendirme işlemleri nasıl oluyor diye düşünen yada aklında soru olanlar vardır. Bu sorular için kısa açıklamalarda bulunacağız.

Personel Belgelendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Certürk, Personel Belgelendirme ve Gözetim alanında Türkak ve MYK tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluştur. Personel belgelendirme işlemleri MYK birimleri tarafından yetkilendirilmiş personel belgelendirme kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Bu belgeler belli süreler boyunca yenilenmektedir. Akredite olmuş Certürk gibi bir şirkete başvurarak belgelendirme yapabilirsiniz. Eğer buna sahipseniz ve yenileme tarihiniz geldiyse bu tarihler içerisinde bu yenileme işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu tarihler içerisinde işlemleri gerçekleştirmemeniz halinde ise iptal olmaktadır. Bu belgeler A1, A2 ve A3 olarak gruplandırılmaktadır ve bunlarında toplam ücretleri ise 350 tl olarak belirlenmiştir.

Personel Belgelendirme Ne İşe Yarar?

Personel Belgelendirme ile yeterlilik belgesi sahibi kişiler ulusal ve uluslararası düzeyde yani çeşitli ülkelerde iş bulma imkanınızı genişletmektedir. Bu belgeler için bazı eğitimler almaktasınız ve bu eğitimlerin sonuçları olarak daha bilinçli ve bilgi sahibi olarak çalıştığınız sektörde daha verimli şekilde üretim yapma potansiyeline sahip olmuş olursunuz. Her alanda alacağınız eğitim her zaman sizi bir üst seviyeye taşır. Alacağınız sertifikalar ve belgeler sizin o işte bir adım daha profesyonel olmanızda elinizde somut bir delildir ve herhangi bir iş başvurusunda rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlar. Certürk; Türkiye’de personel belgelendirme konusunda yenilikler yaparak bilgilendirme seviyesini artırmaktadır.