Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

mesleki-yeterlilik-belgesi-hakkinda-merak-edilenler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Mesleğinde başarılı olan şahıslara verilen  Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir veya hangi meslekler için zorunlu koşulmaktadır gibi sorular sıkça karşımıza çıkmakta. Mesleki Yeterlilik Kurumu, 40 mesleki alanda Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunu getirdiğini geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Kimler MYK mesleki yeterlilik belgesi sahibi olabilir ve başvurabilir?

Ocak 2017 tarihinde alınan karardan itibaren zorunlu bir hale ve belgesi olmayanların da yaklaşık 500 lira ücretle cezalandırılacak oldukları, Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir ve nereden alınır ve devlet desteği var mıdır? Ve kimler başvurabilir sorusuna genel manada MYK tarafından yayımlanmış olan ulusal yeterlilik ilkeleri göz önüne alındığında mesleki yeterliliğini belgelendirmek isteyen her kişi, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak amacı ile ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş olan belgelendirme kurumlarına başvuru yapabilmektedir.

Adayların sınav ve belgelendirme aşamalar YBK tarafından yürütülmekte olmakla beraber, aşamalara ilişkin ayrıntılı bilgiler YBK tarafından belirlenerek adayların erişimine açılmakta. Başvuruyu almış olan ybk, söz konusu olan yeterlilikte bulunan başvuru şartları dâhilinde sınav ve belgelendirme başvuru belgelerini değerlendirir. Başvuruları kabul edilen ve şartlara uygun olan adaylar, başvuruda bulunmuş oldukları ulusal yeterliliği kapsayan esaslar yönlendirmesinde sınav veya diğer ölçme şekillerine göre değerlendirilirler. Değerlendirme sonrasında başarılı olan adaylar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmış olurlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır?

Kişilerin mesleki yeterlilik belgesi nedir sorusundan sonra en çok cevabını aradığı soru olan nereden alınır sorusuna cevap ise MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için başvuracakları mesleğe ait ulusal yeterliliğin bulunuyor olması ve MYK açısından bu ulusal yeterlilikte değerlendirme ve belgelendirme yapmak üzere yetki verilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması şarttır. Kişiler, belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde donatılmış belgelendirme kuruluşlarını MYK internet sitesinde bulunan yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşlarını arama modülünden sorgulayarak bulabilir.

Sınav ve belgelendirme aşamasının tamamı yetkili belgelendirme kuruluşları tarafından sürdürülür, şahıslar sınav başvurularını belge almayı talep ettikleri ulusal donatılmış yani yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına giderek yaparlar. Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir sorusunun bir başka değişle cevabı Ulusal yeterlilikler uyarınca yürütülmekte olan teorik ve performans ağırlıklı sınavlarda başarılı bir sonuç alan adaylara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı sistem içerisinde taşınabilir cüzdan şekli MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı hazırlanır.

Hangi alanlarda ve mesleklerde belge zorunluluğu olacak? Belgesi olmayan kişiler için geçiş süreci var mıdır? Varsa ne kadar sürecek?

Belge zorunluluğu konusundan bahsedilmesi için, MYK tarafından konusu geçen mesleğin ulusal meslek seviyesini yayımlanmış olması ile birlikte ÇSGB tarafından çıkarılması beklemen tebliğlerde bu meslekte geçiyor olması gerekmektedir. Tebliğin yayım tarihinden başlayarak 12 ay içerisinde kişilerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması şarttır. 12 aydan sonra bu Kanunda düzenlenen kurallara göre, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmayan kişilerin çalıştırılması mümkün değildir. Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir yazıp resmi gazetede arattığımız taktirde 25/05/2015 tarihli Resmî Gazetede ve Bakanlıkça yayımlanmış olan 2015/1 numaralı ilk duyuruda yer almakta olan 40 meslek ile başlamış ve belge zorunluluğunun Kurum tarafından şartı hazırlanmış diğer tehlike arz edeb ve çok tehlikeli aşamalarda yer alan meslekler gruplarında da parça parça devam etmesi bekleniyor.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150525-4.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.