Akreditasyon Kurumu

Türk Akreditasyon Kurumu

Akreditasyon Kurumu

Akreditasyon kurumu nedir?

Uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen çalışmaların ve dolayısıyla bu çalışmalar sonucunda düzenledikleri uygunluk teyit belgelerinin (deney ve muayene raporları, kalibrasyon sertifikaları, yönetim sistemi belgeleri, ürün belgeleri, personel belgeleri vb) güvenilirliğini ve geçerliliğini desteklemek amacıyla oluşturulmuş kalite altyapılarını hazırlayan kurumlardır.

Türkak LogoAkreditasyon kurumu tarafından verilen bir uygunluk belgesine sahip bir ürün veya hizmet, bu ürün veya hizmet için uygulanabilir olan gereklilikleri  sağlamakta olduğuna dair güven telkin eder. Bu sistematik sayesinde akreditasyon ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmaktadır.

Akreditasyon kurumu; IAF, ILAC ve EA vb. uluslar arası veya bölgesel örgütler ile yapılmakta olan çok taraflı tanınma anlaşmaları ile tesis edilmektedir.

Mesleki yeterlilik mevzuatına göre personel belgelendirme faaliyetlerinde bulunacak belgelendirme kuruluşları, bir belgelendirme sistemi oluşturmak ve bu sistemi de Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) veya Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış diğer akreditasyon kurumlarından TS EN ISO/IEC 17024 standardı şartlarına uygun olarak akredite ettirmek zorundadırlar.

Certürk, bünyesinde oluşturduğu Personel Belgelendirme Departmanı ile TS EN ISO/IEC 17024 Standardı’na uygun bir personel belgelendirme sistemi kurma konusunda altyapı çalışmaları sürdürmektedir.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.